Black Swamp Football

Honorees in Black Swamp Football Awards Magazine

2020 Black Swamp Football honorees highlighted in postseason awards magazine coming soon. Awards were based on watching games, watching film, insight from players and coaches.
Offensive Player of Year: Brady Lichtenberg (St. John’s)
Defensive Player of Year: Da’Shun Tanner (Central Catholic)
Blockhead: Gio DeSantis (Central Catholic)
Ironman: Ezra Jones (Columbus Grove)
Coach of Year: Andy Schafer (Columbus Grove)
Other candidates
Coach of Year: Matt Pees (Findlay), Chad Long (Fremont Ross), Doug Rakes (Fairview)
Offensive Player of Year: Doug Rakes (Fairview), Eli Brown (BG), Max Phillips (LC), Prentis Reasonover (Central Catholic), Blake Reynolds (Columbus Grove), Thomas Zsiros (St. John’s).
Defensive Player of Year: Cade Zimmerly (Perrysburg), Carson Meyer (Archbold), Chris Jackson (Central Catholic)
Blockhead of Year: Ezra Jones (Columbus Grove), Owen Francis (Perrysburg), Luke Timbrook (Fairview), Cade Zimmerly (Perrysburg), Carson Meyer (Archbold), Will Kaufman (O-G).
Ironman: Nick Harshman (Southview), Max Phillips (LC), Cade Zimmerly (Perrysburg), Jarrett Gerdeman (Napoleon).
Offensive honorees
QB: Brady Lichtenberg (St. John’s), DJ Newman (Archbold), Doug Rakes (Fairview), Connar Penrod (Wauseon), Blake Reynolds (Columbus Grove), Kaden Holmes (Fremont Ross), Eli Brown (Bowling Green)
RB: Prentiss Reasonover (Central Catholic), Max Phillips (LC), Connor Walendzak (Perrysburg), Jarrett Gerdeman (Napoleon), Colin Metzger (Columbus Grove), Steven McCoy (St. Francis)
WR: Thomas Zsiros (St. John’s), Caleb Frank (Fairview), Ben Ireland (Findlay), Tae’Shaun Johnson (Central Catholic, Gabe Clement (Columbus Grove), Bryson Hammer (Fremont Ross), Bryce Basinger (Pandora-Gilboa)
TE: Titus Rohrer (Bryan), Joe Petro (St. Francis)
OL: Cade Zimmerly (Perrysburg), Jeff Meyer (Columbus Grove), Chris Sennett (Central Catholic), Ethan Green (Fremont Ross), Bryce Keller (Whitmer), Bryan Lucas (Fairview), Evan White (Anthony Wayne), Tyler Leopold (Ottawa-Glandorf)
Defensive honorees
DL: Gunner King (Columbus Grove), Luke Montgomery (Findlay), Owen Francis (Perrysburg), Charlie Morehead (St. Francis), Ty Cobb (Clay), Aidan Swartz (Northview)
LB: Gio DeSantis (Central Catholic), Chris Jackson (Central Catholic), Carson Meyer (Archbold), Isaac Wilson (Wauseon), Ezra Jones (Columbus Grove), Will Kaufman (Ottawa-Glandorf), Nick Harshman (Southview), Adam Miller (Anthony Wayne), Jalen Riven (Central Catholic), Jack Higgins (Perrysburg), Jobe Carlson (Edon)
DB: Luke Timbrook (Fairview), Da’Shun Tanner (Central Catholic), Ryan Jackson (BG), Kalijah Alejandro (Fremont Ross), Elisha Baxter (Findlay)
Special teams honorees
Returners: Gabe Clement (Columbus Grove), Tae’Shaun Johnson (Central Catholic), Thomas Zsiros (St. John’s)
K: Rece Verhoff (Columbus Grove)
P: Rece Verhoff (Columbus Grove)

Leave a Comment

Related News

Buy 2020 Awards Magazine

2020 Black Swamp Football Awards Magazine Have the 60-page 2020 Black Swamp Football awards magazine shipped to you for $10 plus $2.50 shipping. CLICK BUY

Read More »