Black Swamp Football

Northwest District Teams announced

The 2021 All-Northwest District football teams, as selected by an Ohio Prep Sportswriters Association media panel from the district.

Division I

Offense

Ends- Ben Ireland, Findlay, 6-foot-0, 180 pounds, senior; Jack Borer, Perrysburg, 6-3, 175, jr.; Corvell Morgan, Toledo Start, 6-2, 210, jr.

Linemen- Luke Montgomery, Findlay, 6-5, 265, jr.; Bryce Keller, Toledo Whitmer, 6-5, 300, sr.; Michael Seney, Perrysburg, 6-3, 265, sr.; Grant Craig, Toledo Whitmer, 6-1, 250, sr.

Backs- Connor Walendzak, Perrysburg, 5-11, 195, jr; Jaylen Young, Toledo Whitmer, 5-9, 185, sr.

Quarterbacks- Ryan Montgomery, Findlay, 6-3, 185, fr.; T.J. Takats, Perrysburg, 6-3, 170, jr.

Defense

Linemen- Alijah Beverly, Perrysburg, 6-3, 210, sr.; Marcus Ensley, Toledo Start, 6-0, 260, sr.; Domanick Rodebaugh, Toledo Whitmer, 5-11, 230, jr.; Josiah Brown, Perrysburg, 5-11, 230, sr.

Linebackers- Jayden Gibson, Toledo Whitmer, 6-1, 210, sr.; Sam Weihrauch, Findlay, 6-0, 202, sr.; Champ Zaborski, Toledo Start, 5-7, 135, sr.

Backs- Khamrin Boecker, Toledo Whitmer, 6-2, 165, sr.; 6-2, 165, sr.; Brayden Layne, Findlay, 6-0, 188, sr.; Kanyon Gagich, Perrysburg, 6-0, 173, sr.

Punter- Max Roth, Findlay, 6-0, 160, sr.

Division I Northwest District Offensive Player of the Year: Ben Ireland, Findlay

Division I Northwest District Defensive Player of the Year: Jayden Gibson, Toledo Whitmer

Division I Northwest District Lineman of the Year: Luke Montgomery, Findlay

Division I Northwest District Coach of the Year: Ken Winters, Toledo Whitmer

Honorable mention: Isaac James, Findlay; Justin Roth, Findlay; Kam Stagnolia, Findlay; Tucker Oliver, Findlay; Terrion Ross; Findlay; Aiden Kilbride, Perrysburg; Peyton Collins, Perrysburg; Corey Robinson, Toledo Start; T.J. Davidson, Toledo Start; James Moon, Toledo Start; Jeremiah Belcher, Toledo Start; Deonte Allen, Toledo Start; E.J. Dobson, Toledo Start; Devin Morgan, Toledo Whitmer; Taron Crawford, Toledo Whitmer; Jake Gignac, Toledo Whitmer; Ty Morgan, Toledo Whitmer

DIVISION II

First team

Offense

Ends- Trey Talboo, Toledo St. Francis, 6-3, 200, sr.; Sam Lee, Toledo Central Catholic, 6-6, 220, sr.; Bryson Hammer, Fremont Ross, 5-11, 170, jr.

Linemen-Ethan Green, Fremont Ross, 6-7, 290, sr.; Evan White, Whitehouse Anthony Wayne, 6-4, 240, sr.; Brent Rombach, Toledo Central Catholic, 6-3, 260, sr.; Jack Bauer, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 225, sr.; Mar’Teion Adams, Toledo Central Catholic, 6-3, 230, sr.

Backs- Joe Caswell, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 205, jr.; Chris Edmonds, Toledo Central Catholic, 5-9, 185, jr.

Quarterback- Kaden Holmes, Fremont Ross, 5-11, 170, jr.

Kicker- Johan Silver, Fremont Ross, 6-1, 160, sr.

First team

Defense

Linemen- Dylan Fisher, Toledo Central Catholic, 6-1, 270, sr.; Kyle Pawlicki, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 215, sr.; Tyler Jackson, Toledo Central Catholic, 6-0, 260, jr.; Anthony Mosley, Lima Senior, 6-3, 220, jr.

Linebackers- Chris Jackson, Toledo Central Catholic, 6-2, 215, sr.; Bryce Kahl, Whitehouse Anthony Wayne, 5-11, 170, sr.; Nate Friesner, Toledo St. John’s, 6-1, 205, sr.; Mason Villarreal, Fremont Ross, 5-10, 220, jr.

Backs- Peyton Reasonover, Toledo Central Catholic, 6-1, 170, sr.; Jeffrey Mold, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 175, sr.; Julius Jackson, 6-1, 165, sr.; Kalijah Alejandro, Fremont Ross, 5-10, 145, sr.

Punter- Cole Tishler, Toledo Central Catholic, 5-11, 160, sr.

Offensive Player of the Year- Kaden Holmes, Fremont Ross.

Defensive Player of the Year- Chris Jackson, Toledo Central Catholic.

Lineman of the Year- Ethan Green, Fremont Ross.

Coach of the Year- Greg Dempsey, Toledo Central Catholic.

Second team

Offense

Ends- Josh Lee, Toledo Central Catholic, 6-6, 220, sr.; Evan Ray, Whitehouse Anthony Wayne, 6-4, 180, sr.

Linemen- Jack Behnfeldt, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 220, jr.; Jaiden Cope, Toledo Waite, 6-3, 255, sr.; Caleb Nwolko, Toledo Bowsher, 6-1, 270, jr.; Terrance Holbert, Toledo Waite, 6-3, 305, jr.

Backs- Jordan Pettaway, Oregon Clay, 5-8, 180, sr.; Travon Horton, Toledo St. Francis, 5-8, 175, soph. Antwain Ulis, Toledo Waite, 5-9, 223, sr.

Quarterbacks- Denim Truss, Toledo St. Francis, 6-3, 220, sr.; Ty’Wuan Clark, Toledo Central Catholic, 6-1, 185, jr.

Kicker- Alex Kasee, Sylvania Northview, 6-1, 160, jr.

Second team

Defense

Linemen- Jovon Toyer, Toledo St. Francis, 5-10, 255, sr.; Garret Pasker, Holland Springfield, 6-2, 260, sr.; Cadence Carswell, Whitehouse Anthony Wayne, 5-11, 215, soph.

Linebackers- Ty Cobb, Oregon Clay, 6-2, 230, sr.; Ty Grooms, Whitehouse Anthony Wayne, 5-10, 205, sr.; Chase Saneholtz, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 205, sr.; Diante Griffin, Lima Senior, 6-2, 175, sr.

Backs- Braiden Awls, Toledo Central Catholic, 6-0, 170, jr.; Isaiah Funches-Foster, Lima Senior, 6-2, 175, sr.; Jack Semler, Holland Springfield, 6-1, 160, jr.; Kevin Jordan, Toledo Waite, 5-10, 155, sr.

Punter- Aiden Dickens, Oregon Clay, 6-4, 180, sr.

Honorable mention- Adam Hrynciw, Fremont Ross; London Johnson, Fremont Ross; Bowen Schoch, Fremont Ross; Elijah Simms, Fremont Ross; Anthony Vann, Fremont Ross; Brandon Langston, Holland Springfield; Cecil Benton Jr, Lima Senior; Logan Thor, Sylvania Northview; Aiden Schmidt, Sylvania Northview; Connor Cody, Sylvania Northview; Kurt Goben, Sylvania Northview; Caleb Rowell, Toledo Bowsher; Lila Dumas, Toledo Bowsher; James Newson, Toledo Bowsher; Elias Triplett, Toledo Bowsher; Mike Cannings, Toledo Central Catholic; Khaleb Carter, Toledo Central Catholic; Cody Schuberg, Toledo Central Catholic; Dez Yarger, Toledo Central Catholic; Brian King, Toledo St. Francis; Matty Swift, Toledo St. John’s; Justyn Toler, Toledo St. John’s; Jordan Barrett, Toledo Waite; D’Angelo Haynes, Toledo Waite; Cameron Swiger, Whitehouse Anthony Wayne; Jacob Copley, Whitehouse Anthony Wayne; Seth Rogers, Whitehouse Anthony Wayne; Brandon Hallett, Whitehouse Anthony Wayne; England Allen, Whitehouse Anthony Wayne; Alex Talbert, Whitehouse Anthony Wayne.

DIVISION III

First team

Offense

Ends- Myles Bradley, 6-1, 215, sr.; Jack Koerper, Tiffin Columbian, 5-10, 150, So.; Isaiah Sweeny, Toledo Rogers, 6-0, 170, sr.

Linemen- Leyton Nossa, Lexington, 6-2, 235, sr.; Ahman Thomas, Mansfield Senior, 6-3, 280, so.; Stashu Patterson, St. Marys Memorial, 5-11, 210, sr.; Trevor Houts, Wapakoneta, 5-11, 225, sr.

Backs- Karson Berry, Lexington, 5-10, 185, sr.; Kesean Jackson, Tiffin Columbian, 5-9, 170, sr.

Quarterback- Braeden Goulet, Wapakoneta, 6-1, 180, sr.; Brock Hill, Mansfield Senior, 6-0, 190, sr.

Kicker- Sean Putt, Mansfield Senior, 5-10, 165, jr.

Defense

Linemen- Matt Dwyer, Lexington, 6-0, 215, jr.; Devin Smith, Toledo Rogers, 6-1, 320, jr.; Dylan Giesige, St. Marys Memorial, 6-3, 215, sr.; Carter Fay, Lima Shawnee, 6-5, 215, jr.

Linebackers- Mekhi Bradley, Mansfield Senior, 6-0, 235, jr.; Brody Conley, Tiffin Columbian, 5-10, 201, sr.; Alex Hoeffel, Defiance, 5-9, 205, sr.; Tanner Howell, St. Marys Memorial, 5-11, 185, sr.; Myles Aldrich, Lima Shawnee, 6-0, 195, sr.

Backs- Elijah Thomas, Sylvania Southview, 5-9, 150, jr.; Ja’ontay O’Bryant, Mansfield Senior, 6-2, 175, so.; Kadin Schmitz, Ashland, 6-1, 210, sr.; Gunther Kissell, Tiffin Columbian, 5-11, 168, sr.

Punter- Michael Franklin, Sandusky, 6-0, 195, sr.

Offensive Player of the Year- Myles Bradley, Mansfield Senior.

Co-Defensive Player of the Year- Mekhi Bradley, Mansfield Senior; Myles Aldrich, Lima Shawnee.

Lineman of the Year- Dylan Giesige, St. Marys Memorial.

Coach of the Year- Travis Moyer, Wapakoneta.

Second team

Offense

Ends- Jonathan Metzger, Ashland, 5-10, 175, jr.; Keaton Cooper, Lima Shawnee, 6-4, 210, sr.; Sam Battles, Norwalk, 6-1, 180, sr.

Linemen- Dylan Buganski, Sylvania Southview, 5-9, 270, sr.; Dawson Hornish, Defiance, 6-0, 235, sr.; Shandon Swell, Lima Shawnee, 5-10, 270, jr.

Backs- Emmett Smith, Toledo Rogers, 5-10, 175, sr.; Jace Mullins, Wapakoneta, 5-10, 175, sr.

Quarterback- Landon McFrederick, Ashland, 5-11, 159, jr.

Kicker- Brandon Bowers, St. Marys Memorial, 6-4, 175, sr.

Second team Defense

Linemen- Ricky Mills, Mansfield Senior, 5-10, 220, jr.; Elias Owens, Mansfield Senior, 6-5, 220, so.; Evan Brandt, Bowling Green, 6-2, 190, jr.; Johnny Norris, Lima Shawnee, 6-0, 260, sr.

Linebackers- Braylen Hider, Ashland, 5-10, 190, sr.; Jordan Beireis, Lexington, 5-7, 165, jr.; Kaden Siefring, Wapakoneta, 6-0, 180, sr.; Connor Meckstroth, Wapakoneta, 6-2, 220, jr.

Backs- Aveon Grose, Mansfield Senior, 6-1, 215, sr.; Corbin Green, Lexington, 5-11, 195, sr.; Max Ray, Tiffin Columbian, 6-0, 183, jr.; Luke Cowan, Lima Shawnee, 6-3, 190, sr.

Punter- Chase Maulucci, Maumee, 6-0, 180, so.

Honorable Mention- Drew Shope, Norwalk; Daniel Traczek, Norwalk; Parker Evans, Norwalk; Maurice Armstrong, Sandusky; Mekhi Brown, Sandusky; Ross Henschen, St. Marys Memorial; Ryan Meier, St. Marys Memorial; Chase Jacobs, St. Marys Memorial; Ty Kiehl, St. Marys Memorial; Zach Harshman, Sylvania Southview; Logan Howe, Sylvania Southview; Emite Lamb, Sylvania Southview; Aaron Roberts, Maumee; Michael Joyce, Toledo Rogers; Isaac Roop, Ashland; Hunter Hutcheson, Mansfield Madison; Lucas Warren, Mansfield Madison; Isaac Brooks, Mansfield Madison; Keontez Bradley, Mansfield Senior; Leo Hess, Mansfield Senior; Carmelo Smith, Mansfield Senior; Malachi Mays, Mansfield Senior; Amarr Davis, Mansfield Senior; Jaden Jones, Mansfield Senior; Cole Pauley, Lexington; Caden Eichler, Lexington; Carter Newman, Lexington; Baden Forup, Lexington; Hudson Moore, Lexington; Dom Tracy, Defiance; Keagen Villarreal, Defiance; Austin Stauffer, Wapakoneta;

DIVISION IV

First team

Offense

Ends- Jayden Rowe, Sandusky Perkins, 6-4, 195, jr.; Josh Hurst, Port Clinton, 6-2, 170, sr.; Brady Wilson, Clyde, 5-9,165, sr; Blaine Bowman, Shelby, 5-11, 170, sr.; Jonas Tester, Wauseon, 6-2, 165, sr.; Connor Pratt, Van Wert, 6-3, 180, sr.

Tight End- Maddix Crutchfield, Van Wert, 6-1, 210, jr.

Linemen- Hayden Bricker, Bellevue, 6-2, 270, sr.; Ethan Ranzenberger, Port Clinton, 6-3, 310, jr.; Walker Britt, Clyde, 6-2, 260, sr.; Camden Armstrong, Shelby, 5-11, 290, sr.; Kaden Riddle, Bellville Clear Fork, 6-4, 250, jr.; Cullen Dunn, Van Wert, 6-1, 230, sr.

Backs- Collin Nemitz, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; Mike Daniels, Clyde, 5-9, 165, sr.; Korbin Shepherd, Bryan, 5-7, 174, sr.; Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 180, sr.

Quarterback- Cam Gillum, Port Clinton, 5-9, 185, jr.; Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 175, sr.; Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 195, jr.

Kicker- Abram Fortune, Huron, 5-10, 155, sr.

First team

Defense

Linemen- Remington Norman, Clyde, 6-2, 240, sr.; Evan Straub, Bellevue, 6-2, 230, sr.; Gavin Linkous, Rossford, 6-2, 240, sr.; Caleb Baker, Shelby, 6-1, 230, sr.; Matthew Shaw, Wauseon, 6-4, 265, sr.

Linebackers- Dillon Overmyer, Clyde, 6-2, 240, sr.; Justin Smythe, Bellevue, 6-0, 165, sr.; David Ray, Shelby, 5-11, 175, jr; Chance Mullins, Ontario, 5-9, 180, sr.; Tanner Rubinstein, Napoleon, 6-3, 192, sr.

Defensive backs- Preston Ray, Bellevue, 5-11, 153, sr.; Tyler Webb, Port Clinton, 5-10, 160, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 175, sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-0, 178, jr.

Punter- Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, so.

Offensive Player of the Year- Marshall Shepherd, Shelby.

Defensive Player of the Year- Remington Norman, Clyde.

Lineman of the Year- Cullen Dunn, Van Wert.

Coach of the Year- Beau Carmon, Port Clinton.

Second team

Offense

Ends- Kaden Staley, Huron, 5-11, 175, sr.; Zach Sheaffer, Upper Sandusky, 6-2, 165, sr.; Deven Freeman, Bellville Clear Fork, 5-8, 155, sr.; Daryl Barnett, Toledo Scott, 6-1, 180, so.; Sam Smith Jr., Wauseon, 6-4, 190, jr.; Jayden Irons, Elida, 6-1, 155, sr.

Linemen- Jake Thompson, Milan Edison, 6-1, 232, sr.; Brock Nunez, Bellevue, 6-1, 284, sr.; Braylon McCoy, Bellville Clear Fork, 5-9, 195, sr.; Holden Hunter, Galion, 6-3, 345, so.; Kyle Moore, Wauseon, 6-4, 268, sr.; Turner Witten, Van Wert, 6-1, 230, sr.

Backs- Clint Finnen, Milan Edison, 5-11, 183, jr.; Chase Studer, Ontario, 5-9, 175, so.; Armon Johnson, Toledo Scott, 5-11, 175, jr.; Michael Chipps, Napoleon, 5-10, 181, sr.

Quarterback- Dylan Hohler, Huron, 6-3, 180, jr.; Jaden Cook, Clyde, 5-9, 185, sr.; Elijah McLeod, Wauseon, 6-1, 187, so.

Kicker- Jonathan Normington-Slay, 6-6, 145, Sandusky Perkins, jr.

Second team

Defense

Linemen- Mason Treat, Bellevue, 6-2, 230, sr.;Gabe Rang, Milan Edison, 6-1, 293, sr.; Drew Blauser, Bellville Clear Fork, 6-3, 230, sr.; Landon Kurtzman, Galion, 6-1, 205, jr.; Caleb Stoner, Napoleon, 6-4, 215, jr.

Linebackers- Evan LaCivita, Huron, 5-10, 185, jr.; Connor Henkel, Shelby, 5-11, 180, sr.; Kaleb Hollar, Bellville Clear Fork, 5-8, 190, sr.; Carson Frankhouse, Galion, 5-10, 185, so.; Josh Mack, Napoleon, 6-4, 205, sr.

Defensive backs- Owen Auxter, Port Clinton, 5-7, 175, jr.; Garrett Baker, Shelby, 6-0, 150, sr.; Kaleb Woods, Napoleon, 6-2, 161, sr.

Punter- Drake Venerucci, Sandusky Perkins, 6-4, 200, jr.

Honorable mention- Logan Carroll, Wauseon; Xander Wilkins, Shelby; Kaden Holman, Upper Sandusky; Victor Skoog, Bellville Clear Fork; Carnell Smith, Toledo Scott; Bryson Stump, Wauseon; Jaili Peterson, Toledo Scott; Lane Montgomery, Upper Sandusky; Elijah Perkins, Huron; Deegan Horn, Bellevue; Nick Missler, Bellevue; Lincoln Claus, Bellevue; Tyler Yingling, Sandusky Perkins; Kaiden Weyer, Sandusky Perkins; Lamar Everett, Sandusky Perkins; Logan Lloyd, Milan Edison; Keegan Smith, Milan Edison; Hunter Cassel, Milan Edison; Ben Rini, Vermilion; Bryce Hoerig, Vermilion; Isaaiah Ramsey, Shelby; Skyler Winters, Shelby; Luke Shepherd, Shelby; AJ Cornette, Shelby; Larry Firmi, Bellville Clear Fork; Bralen Boone, Ontario; Drew Yetter, Ontario; Jay Plummer, Clyde; Jarrin Bulger, Clyde; Adam Thorbahn, Port Clinton; Alex Williams, Rossford; Ben Morrison, Rossford; Lester McManaway, Rossford; Brandon Swope, Rossford; Trey Laudick, Van Wert; Gunner Kuhn, Elida, Brady Kirk, Elida.

DIVISION V

First team

Offense

Ends- Caleb Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 6-0, 190, sr.; Chase Helberg, Tontogany Otsego, 5-11, 190, sr.; Jaron Filliater, Bucyrus Wynford, 6-4, 185, sr.

Lineman- Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf, 6-5, 310, sr.; Devin Montalbine, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 205, jr.; Kinzer Dussell, Kansas Lakota, 6-1, 195, sr.; Clay Battin, Tontogany Otsego, 6-1, 190, sr.; Logan Bomer, Bloomdale Elmwood, 6-2, 260, sr.

Backs- Trent Leiter, Tontogany Otsego, 5-11, 205, sr.; Mason Oliver, Bloomdale Elmwood, 5-10, 180, jr.

Quarterback- Joseph Dzierwa, Tontogany Otsego, 6-6, 180, sr.; Lake Boos, Pemberville Eastwood, 6-1, 182, sr.

Kicker- Aiden Hemmert, Genoa, 6-4, 170, sr.

Defense

Lineman- Conner Moore, Millbury Lake, 6-6, 260, sr.; Caden Hartman, Tontogany Otsego, 6-2, 190, sr.; Cael Hohen, Ottawa-Glandorf, 6-3, 240, sr.; Ashton Price, Findlay Liberty-Benton, 6-0, 250, jr.; Lucas Prichard, Lima Bath, 6-4, 255, sr.

Linebackers- Devin Coon, Tontogany Otsego, 5-8, 160, sr.; Jack Zeitzheim, Oak Harbor, 5-9, 175, sr.; Gunner Endicott, Bloomdale Elmwood, 5-10, 168, sr.; Brian Crabtree, Bucyrus Wynford, 6-0, 215, sr.; Toby Collert, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 180, sr.

Backs- Merced Diaz, Genoa, 5-10, 170, sr.; Brady Nicely, Tontogany Otsego, 5-11, 155, jr.; J Matz, Kansas Lakota, 6-0, 180, sr.

Punter- Landon Jordan, Ottawa-Glandorf, 6-1, 185, sr.

Co-Offensive Player of the Year- Joseph Dzierwa, Tontogany Otsego; Mason Oliver, Bloomdale Elmwood

Defensive Player of the Year- Devin Coon, Tontogany Otsego.

Lineman of the Year- Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf.

Coach of the Year- Greg Bishop, Bloomdale Elmwood; Mike Lento, Kansas Lakota.

Second team

Offense

Ends- Lincoln Garlock, Findlay Liberty-Benton, 5-9, 155, jr.; Richie Hayward, Millbury Lake, 6-0, 160, sr.; Andrew Arnston, Pemberville Eastwood, 6-1, 217, sr.

Linemen- None.

Backs- Austin Witte, Kansas Lakota, 5-6, 155, sr.; Bryce Koprowski-Kistner, Pemberville Eastwood, 5-9, 167, jr.

Quarterback- Kameron Garlock, Findlay Liberty-Benton, 5-10, 165, jr.; Cobey Allen, Bucyrus Wynford, 6-1, 170, sr.

Kicker- Logan Streacker, Kansas Lakota, 5-10, 200, sr.; Trent Greene, Bucyrus Wynford, 5-9, 145, sr.

Second team

Defense

Linemen- Emmet Getz, Pemberville Eastwood, 6-3, 217, sr.; Dylan Schiets, Oak Harbor, 6-2, 225, sr.; Spencer Franks, Kansas Lakota, 5-8, 200, sr.; Dalton Hesselbart, Pemberville Eastwood, 6-1, 180, jr.

Linebackers- Lee Borders, Tontogany Otsego, 5-9, 160, jr.; Cy Rump, Ottawa-Glandorf, 6-0, 175, jr.; Colten Stewart, Genoa, 5-11, 205, sr.; Bryce Hesselbart, Pemberville Eastwood, 5-9, 180, jr.

Backs- Connor Boyd, Findlay Liberty-Benton, 6-0, 165, sr.; Case Boos, Pemberville Eastwood, 5-9, 152, jr.

Punter- Cole Mitchey, Swanton, 6-3, 200, jr.

Honorable mention- Beau Nienberg, Ottawa-Glandorf; Colin White, Ottawa-Glandorf; Ian Fenbert, Ottawa-Glandorf; Bryce Marvin, Swanton; Dario Lopez, Willard; Trey Paxton, Willard; Sage Fox, Willard; RJ Cortez, Lima Bath; Keegan Shank, Pemberville Eastwood; Jordan Pickerel, Pemberville Eastwood; Seth Barringer, Bloomdale Elmwood; Mason Mossbarger, Bloomdale Elmwood; Grady Moon, Kansas Lakota; Ben Hovis, Kansas Lakota; Cam Burley, Kansas Lakota; Carson Zender, Kansas Lakota; Gabe Garlick, Kansas Lakota; Ryan Snow, Oak Harbor; Hayden Burhro, Oak Harbor; Micah May, Tontogany Otsego; Trevor Hennan, Tontogany Otsego; Blake Steele, Tontogany Otsego.

DIVISION VI

First team

Offense

Ends- Jake Jarrett, Collins Western Reserve, 5-10, 145, sr.; Gavin Bailey, Archbold, 6-1, 160, sr.; Tyler Schwieterman, Coldwater, 6-4, 190, sr.; Jackson Bergman, Hicksville, 6-6, 205, sr.; Jacksen Schroeder, Columbus Grove, 5-11, 165, sr.

Linemen- Mason Ringler, Ashland Crestview, 6-2, 220, jr.; Tyler Schooley, Gibsonburg, 5-11, 210, sr.; Nick Teglovic, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 230, sr.; Mitch Douglas, Columbus Grove, 6-0, 250, sr.; Easton Korody, Carey, 6-5, 280, sr.; Owen Box, Liberty Center, 6-3, 240, jr.; Hayden Dickman, Archbold, 6-1, 195, jr.; Eric Bohn, Defiance Tinora, 5-10, 210, sr.;

Backs- Lincoln Mollenkompf, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 170, sr.; Colin Metzger, Columbus Grove, 5-9, 200, sr.; Connor Smith, Gibsonburg, 5-8, 170, jr.; K.P. Delarber, Defiance Tinora, 5-10, 185, sr.;

Quarterback- DJ Newman, Archbold, 6-1, 175, sr.; Hayden Kuhn, Ashland Crestview, 6-0, 155, jr.; Derek Lonsway, Carey, 6-0, 180, sr.

Kicker- Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-7, 150, sr.; Anthony Bell, Carey, 5-11, 164, sr.

First team

Defense

Lineman- Owen Barker, Ashland Crestview, 6-3, 185, jr.; Trennen Stoll, Carey, 6-3, 270, sr.; Baeden Hancock, Defiance Tinora, 6-0, 235, sr.; Joey Yoder, Collins Western Reserve, 6-0, 215, sr.; Devon Morris, Archbold, 5-11, 190, jr.; Javen Gaines, Defiance Tinora, 6-0, 225, jr.; Parker Ketterman, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 210, jr.

Linebackers- AJ Schafer, Columbus Grove, 6-0, 210, jr.; Owen Johnson, Liberty Center, 5-11, 210, sr.; Landen Kemerley, Carey, 6-0, 200, jr.; Carson Feichtner, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 200, sr.; Mason Foos, Attica Seneca East, 6-3, 230, sr.; Cayden Alvarado, Archbold, 5-10, 210, sr.; Aidan Godsey, Ashland Crestview, 6-2, 200, sr.

Backs- Bryce Conti, Carey, 6-1, 170, sr.; Luke Kaufman, Columbus Grove, 5-11, 157, sr.; Connor Morse, Ashland Crestview, 5-9, 170, sr.; Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 160, jr.; Cole Commisso, Defiance Tinora, 5-11, 175, sr.; Owen Long, Liberty Center, 6-0, 160, sr.

Punter- Jesse Meyer, Coldwater, 6-4, 220, sr.; Emilio Duran, Toledo Ottawa Hills, 6-0, 175, jr.

Offensive Player of the Year- DJ Newman, Archbold; Lincoln Mollenkopf, North Robinson Colonel Crawford.

Defensive Player of the Year- Connor Morse, Ashland Crestview, AJ Schafer, Columbus Grove

Lineman of the Year- Easton Korody, Carey; Owen Barker, Ashland Crestview.

Coach of the Year- Jonathan Mershman, Carey; David Dominique, Archbold; Kenny Krouse, Defiance Tinora.

Second team

Offense

Ends- Ben Palomo, Castalia Margaretta, 6-2, 176, sr.; Jaden Moss, Oregon Cardinal Stritch, 5-10, 170, sr.; Carter Young, Harrod Allen East, 5-8, 160, sr.; Evan Conrad, Liberty Center, 6-4, 225, sr.

Linemen- Ray Snook, Attica Seneca East, 6-2, 260, jr.; Aaron Tabler, Bluffton, 6-3, 310, sr.; Ashton Clauss, Carey, 6-0, 200, sr.; John Parks, Oregon Cardinal Stritch, 6-3, 260, sr.; Tyler Hespe, Defiance Tinora, 5-10, 210, sr.; Brian Burrowes, Archbold, 5-8, 220, so.; Landyn Whitman, Haviland Wayne Trace, 6-4, 285, sr.; Zane Shinforf, Delta, 6-0, 230, sr.

Backs- Jesse Beckman, Attica Seneca East, 5-9, 165, sr.; Jordan Vallejo, Carey, 6-2, 265, jr.; Carson Dominique, Archbold, 5-10, 205, jr.; Matthew Orr, Liberty Center, 6-0, 185, jr.

Quarterback- Gavin Hargis, Attica Seneca East, 6-2, 200, sr.; Thomas Foust, Oregon Cardinal Stritch, 6-3, 185, sr.

Kicker- Braxton Morton, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 140, sr.; Dylan Camp, Defiance Tinora, 5-11, 175, sr.

Second team

Defense

Linemen- Andrew Ickes, Gibsonburg, 5-8, 195, jr.; Logan Homan, Fort Recovery, 6-3, 200, sr.; Kam Hughes, Oregon Cardinal Stritch, 6-4, 185, jr.; Marquan Valentine, Oregon Cardinal Stritch, 5-11, 250, jr.; Camredn Foster, Liberty Center, 6-2, 170, sr.; Clay Bonnell, Columbus Grove, 6-2, 195, sr.

Linebackers- Tadd Koch, Columbus Grove, 6-0, 215, jr.; Carson Roe, Collins Western Reserve, 6-2, 195, sr.; Gabe Thew, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 190, jr.; AJ George, Toledo Ottawa Hills, 6-2, 190, jr.; Josh Tresnan-Reighard, Delta, 6-1, 215, sr.; Grady Gustwiller, Defiance Tinora, 5-10, 165, so.; Wade Bolin, Ashland Crestview, 6-0, 205, so.

Backs- Dustin Derr, Gibsonburg, 5-8, 145, sr.; Luke Bischoff, Attica Seneca East, 6-0, 155, sr.; Clarence Brown, Oregon Cardinal Stritch, 5-11, 175, sr.; Carter Valentine, North Robinson Colonel Crawford, 6-5, 185, sr.; Race Price, Haviland Wayne Trace, 6-0, 180, jr.; Karter Behnfeldt, Archbold, 6-2, 160, jr.

Punter- Matt Clinard, North Robinson Colonel Crawford, 5-11, 170, jr.; Jackson Gregory, Van Buren, 6-2, 185, jr.

Honorable mention- Sean Kovacs, Northwood; Jamison Grime, Montpelier; Noah Stuart, Ashland Crestview; Riley Hiser, Fort Recovery; Eddie Dagher, Bucyrus; Krayton Kern, Archbold; Wes Wymer, Liberty Center; Devin Holloway, Ashland Crestview; Gage Power, Oregon Cardinal Stritch; Jarel Dixon, Northwood; Brier Godsey, Ashland Crestview; Bryant Pfeifer, Bucyrus; Eddie Nichols, Rockford Parkway; Josh Kaup, Coldwater; Isaac Fullenkamp, Coldwater; Andrew Hicks, Coldwater; Evan Homan, Coldwater; Ross Pearson, Fort Recovery; Jake Elkin, Collins Western Reserve; Mason Gebhardt, Bucyrus; Grady Jackson, Bucyrus; Jackson Wilson, Bluffton; Nate Schaadt, Bluffton; Landon Shutler, Bluffton; Lance Woods, Carey; Gage Summit, Carey; Drew Steen, Carey; Nash Feasel, Van Buren; Trey Rampe, Van Buren; Lawson Maag, Columbus Grove; Braylon Baxter, Columbus Grove; Zaegan Byington, Northwood; Braden Alore, Northwood; Gage Reed, Northwood; Zane Zeiter, Liberty Center; Bryce Bailey, Christian Commisso, Defiance Tinora; Jacob Lamontagne, Montpelier; Jack Hurst, Archbold; Kyler Blair, Sherwood Fairview; Gabe Smedley, Ashland Crestview; Caleb Cunningham, Ashland Crestview; Shawn Bailey, Ashland Crestview.

DIVISION VII

First team

Offense

Ends- Gannon Ripke, Edon, 6-0, 205, sr.; Nolan Beeker, Tiffin Calvert, 6-3, 180, sr.; Zaiden Fry, Sycamore Mohawk, 5-11, 150, jr.; Nick Alig, New Bremen, 6-0, 170, sr.; Aidan Morris, Pandora-Gilboa, 6-0, 160, so.; Landon Johnson, Hamler Patrick Henry, 5-9, 150, so.

Linemen- Brandon Boes, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 295, sr.; Dylan Swisher, McComb, 6-1, 340, Sr.; Brandon Keller, St. Henry, 6-7, 270, sr.; Collin Arnold, Lucas, 6-0, 220,sr.; Adrian Carrillo, Leipsic, 5-9, 200, sr.; Cassius Hulbert, Edon, 6-3, 300, sr.; Zach Pocos, Norwalk St. Paul, 5-10, 195, sr.; Blaine Castle, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-5, 290, jr.; Jacob Lauck, Lima Central Catholic, 6-2, 240, jr.

Backs- Owen Lefeld, St. Henry, 6-1, 205, sr.; Hayden Welly, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 225, jr.; Shae Sparks, Plymouth, 5-8, 150, jr.; Jackson Rohrs, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-0, 180, sr.

Athlete- Ka’Von Bailey, McComb, 6-2, 180, sr.

Quarterback- Ashton Bour, Bascom Hopewell-Loudon 5-10, 185, sr.; Drew Gallehue, Edon, 6-4, 220, sr.; David Homan, New Bremen, 6-1, 162, jr.

Kicker- Aidan Culler, Lucas, 6-0, 182, so.; Owen Gabel, New Bremen, 5-7, 174, sr.

Defense

Linemen- Eli Franks, McComb, 6-2, 270, sr,; Connor Sanders, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-3, 225, sr.; Matt Bertke, St. Henry, 6-7, 265, sr.; Kevin Partington, Maria Stein Marion Local, 6-0, 180, sr.; Brodie Vitt, Bascom Hopewell-Loudon, 5-11, 220, sr.; Connor Gephart, Lima Central Catholic, 6-0, 223, sr.; Jaggar Landers, Antwerp, 6-6, 206, sr.; Ethan Lammers, Leipsic, 5-11, 192, sr.

Linebackers- Andrew Swisher, McComb, 5-11, 175, jr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, sr.; Darren Meier, Maria Stein Marion Local, 5-10, 175, jr.; Isaac Gaietto, Bascom Hopewell-Loudon, 5-11, 185, sr.; Hayden Wagner, Antwerp, 5-8, 160, sr.; Grant Barrett, Lucas, 6-0, 181, sr.; Henley Dye, Edon, 6-0, 220, sr.; Wyatt Russell, Pandora-Gilboa, 6-0, 195, jr.

Backs- Peyton Otte, Maria Stein Marion Local, 6-0, 185, sr.; Nevin Robson, Dola Hardin Northern, 6-3, 190, sr.; Camden Glaser, McComb, 6-2, 170, jr.; Quin Schroeder, Leipsic, 5-8, 151, so.; Kaden Recker, Antwerp, 5-9, 144, sr.; Isaac Roeder, Monroeville, 6-2, 200, sr.

Punter- Tyler Perkins, Norwalk St. Paul, 6-1, 185, sr.

Co-Offensive Players of the Year- Drew Gallehue, Edon; Ashton Bour, Hopewell-Loudon

Co-Defensive Players of the Year- Darren Meier, Maria Stein Marion Local; Connor Sanders, McGuffey Upper Scioto Valley.

Co-Linemen of the Year- Eli Franks, McComb; Cassius Hulbert, Edon.

Co-Coaches of the Year- Tim Goodwin, Maria Stein Marion Local, Bob Olwin, Edon, Brian Colatruglio, Hopewell-Loudon.

Second team

Offense

Ends- Trent Siefker, Leipsic, 5-7, 149, so. Sherron Jones, Bascom Hopewell-Loudon, 51-11, 175, sr.; Terry Riley, Lima Perry, 5-10, 160, sr; Travis Hoyle, Lima Central Catholic, 6-2, 188, sr.; Carson Music, Greenwich South Central, 5-10, 145, sr.

Linemen- Carson Altman, Pandora-Gilboa, 5-11, 195, sr.; Chris Cortez, Arlington, 5-9, 207, sr.; Ryan Cook, Bascom, Hopewell-Loudon, 5-10, 270, sr.; Clayton Everman, St. Henry, 5-11, 200, sr.; Mason Penix, Convoy Crestview, 6-1, 280, sr.; Kobee Hooker, Dola Hardin Northern, 5-10, 220, sr.; Demarion Gibson, Lima Perry, 6-0, 250, sr.; Mason Steele, Antwerp, 6-0, 223, sr.

Backs- Gunner Grigsby, Spencerville, 6-1, 205, sr.; Owen Berner, Defiance Ayersville, 6-1, 190, jr.; Quincey Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, jr.

Athlete- Colby Curtis, Dola Hardin Northern, 5-10, 170, jr.

Quarterback- Colin Bailey, Delphos Jefferson, 6-1, 190, sr.; Ryan Yingst, Lima Perry, 6-4, 200, sr.; Carson Altimous, Antwerp, 5-11, 170, soph.

Kicker- Elam Suter, Pandora-Gilboa, 5-11, 170, jr.; Bradley Young, Defiance Ayersville, 5-9, 140, sr.

Second team

Defense

Linemen- Ty Kessler, Arlington, 6-5, 303, sr.; Sy Morris, Spencerville, 6-2, 170, sr.; Kevin Smith, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-1, 290, jr.; Ryder Siebeneck, Waynesfield-Goshen; Tyler Spoon, Sycamore Mohawk, 6-0, 195, sr.; Will Seedorf, Hamler Patrick Henry, 6-4, 195, sr.; Kendric Robinson, Antwerp, 6-5, 330, jr; Jake Bruce, Crestline, 6-1, 215, jr.

Linebackers- Brayden Casteel, Leipsic, 5-10, 181, sr.; Joe Colatruglio, Bascom Hopewell-Loudon, 5-10, 195, sr.; Colin Barth, Sycamore Mohawk, 5-8, 170, sr.; Gabe Cira, Lima Central Catholic, 5-10, 150, jr.; Griffin Schwartz, Spencerville, 6-0, 180, jr.; Blake Barnes, Waynesfield-Goshen, 6-0, 210, sr.; Hunter Klett, Lima Perry, 6-0, 190, sr.

Backs- Corbin Toms, Lucas, 6-0, 147, jr.; Ried Jury, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 180, sr.; Jaden Lange, St. Henry, 5-10, 160, sr.; Isaiah Sanders, Lima Perry, 5-11,1 50, jr.; Quintel Peoples, Lima Central Catholic, 5-8, 152, jr.; Kaden Rosebrook, Hamler Patrick Henry, 6-3, 180, jr.

Punter- Aidan Eifert, Maria Stein Marion Local, 5-10, 180, jr.

Honorable mention- Payton Lammers, Leipsic; Blake Liffick, Leipsic; Grady Romick, Arlington; Jared Griggs, Arlington; Rylar Essinger, Arlington; Grant Riegle, Arlington; Collin Harris, Pandora-Gilboa; Ethan Luginbill, Pandora-Gilboa; Breckin Grothause, Pandora-Gilboa; Montana Pierce, McComb; Kaden Sherick, McComb; Thane Steinbrook, McComb; Wilson Grubb, McComb; Andrew Fanello, Lucas; JD Cox, Lucas; Andrew Smollen, Lucas; Noah Langston, Lucas; Zane Finley, Lucas; Hunter Rice, Lucas; Matthew Rybka, Hopewell-Loudon; Lance Wendel, Maria Stein Marion Local; Josh Keuther, Maria Stein Marion Local; Kyle Otte, Maria Stein Marion Local; Owen Rindler, Maria Stein Marion Local; Branxton Krauss, New Bremen, Mason Kuck, New Bremen; Bennett Gels, St. Henry; Ray Pelz, Edgerton; Ethan Steinke, Caden Nester, Edon; Brady Hatlevig, Antwerp; Reid Lichty, Antwerp; Manny Mullins, New Washington Buckeye Central; Kolin Rowlinson, Buckeye Central; Conner Lusk, Crestline; Brandon Hiles, Crestline; Landon Sherwood, New Washington Buckeye Central; Duncan Steward, Monroeville; Brayden Schuller, Monroeville; Caiden Allen, Plymouth; Caleb Porter, Plymouth; Braden Kiesel, Greenwich South Central; Kayden Hauler, Greenwich South Central; Landon Newland, Mt. Victory Ridgemont; Hayden Dye, Edon; Landon Brewer, Antwerp; Landin Friemoth, Convoy Crestview; Kaelan Howard, Lima Central Catholic; Dylan Cook, Spencerville; Dustin Bohyer, Spencerville; Kaden Phares, Antwerp; Wyatt Martin, New Washington Buckeye Central; Dale Smith, Spencerville; Fabian Pena, Leipsic; Dillon Krohn, Pandora-Gilboa; Dillian Niese, Leipsic; Evan Unruh, Lima Central Catholic; Cooper Roberts, Waynesfield-Goshen; Trevor Barton, Convoy Crestview; Garrett Skiles, Edon; Warren Nichols, Edgerton; Ayden Lichtensteiger, Convoy Crestview; Braysen Schulte, Delphos St. John’s; Landon Elwer, Delphos St. John’s; Jayden Elliott, Waynesfield-Goshen; Corey Everetts, Edgerton; Hayden Dales, Defiance Ayersville; Cade Elling, Spencerville; Jake Vermillion, Arlington.

Rest of Article

Leave a Comment

Related News

O-G excited for chance to take on Kirtland and its nation-leading 54-game winning streak.

A second state semifinal in program history will take Ken Schriner’s Ottawa-Glandorf Titans to Clyde on Saturday night to face Buckeye State juggernaut Kirtland, which owns the nation’s longest winning streak at 54 straight wins.
The Hornets have won three straight state championships as they look to claim a fourth straight with two more victories.
“Great opportunity for us,” explained Schriner, who also took O-G to the state semifinals in 2009. “We view it as an exciting time to be playing in the state semis.”

Read More »